Hawker Hurricane

Hurricane
Určenístíhací letoun
VýrobceHawker Aircraft
ŠéfkonstruktérSydney Camm
První let6. listopadu 1935
Zařazeno25. prosince 1937[1]
UživatelRoyal Air Force
Royal Canadian Air Force
Výroba19371944
Vyrobeno kusů14 533[2]
Cena za kus4 000 £ (1939)[3]
VariantyHawker Henley
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hawker Hurricane (výslovnost [ˈhoːkə(r) ˈharikən]) je britský jednomotorový jednomístný stíhací letoun sloužící v RAF a v letectvech dalších spojeneckých armád během druhé světové války. Navržen ve 30. letech ve společnosti Hawker Aircraft Ltd., která vyráběla převážnou část, spolu se Spitfirem tvořil základ britského stíhacího letectva během bitvy o Británii; v té byl ve veřejném povědomí poněkud zastíněn právě oním Spitfirem, přestože Luftwaffe způsobil 60 procent ztrát při střetnutích a bojoval na všech hlavních bojištích druhé světové války.

Hurricane vznikl na počátku 30. let na základě debat mezi úředníky RAF a konstruktérem Sirem Sydney Cammem o navrhovaném jednoplošném derivátu dvouplošníku Hawker Fury. Navzdory úředním preferencím dvouplošníků a nedostatku zájmu ze strany ministerstva letectví Hawker svůj jednoplošný návrh vylepšil a zahrnul několik inovací, které se staly pro válečné stíhací letouny zásadní, včetně zatahovacího podvozku a výkonnějšího motoru Rolls-Royce Merlin. Ministerstvo letectví koncem roku 1934 objednalo Hawkerův Interceptor Monoplane a prototyp Hurricanu K5083 provedl první let 6. listopadu 1935.

V červnu 1936 vstoupil do výroby a první letouny se k jednotkám dostaly 25. prosince 1937. Jeho výroba a údržba byla usnadněna použitím konvenčních konstrukčních metod, takže letky mohly provádět mnoho velkých oprav bez vnější podpory. Hurricane byl rychle dodáván před vypuknutím druhé světové války v září 1939, kdy měla RAF ve službě 18 perutí vybavených Hurricany. Na letadlo bylo spoléháno proti německým letadlům Luftwaffe, včetně manévrových soubojůMesserschmittem Bf 109.

Postupně ovšem byl vytlačován modernějším a výkonnějším Spitfirem, byť ten byl výrobně náročnější – a také dražší. Vzniklo několik variant Hurricanu včetně stíhacích bombardérů, letounů pro pozemní útoky a noční stíhače. Vyzbrojené 40mm kanónyseverní Africe ničily tanky německého Afrikakorpsu či jako námořní Sea Hurricane operoval z palub letadlových lodí Royal Navy [ˈrɔɪəl ˈneɪvi]. Některé byly přestavěny jako doprovod konvojů s katapultem. Do konce výroby v červenci 1944 bylo v Británii, Kanadě, Belgii a Jugoslávii vyrobeno 14 487 letounů Hurricane.

  1. Chybná citace: Chyba v tagu <ref>; citaci označené šenovo není určen žádný text
  2. Green 1957, s. 24.
  3. Chybná citace: Chyba v tagu <ref>; citaci označené polit.ekon není určen žádný text

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne